Jak powstawał dom (3)

dom_pl_01 Jeden z klubowych graczy – Andrzej, na którego notabene zawsze mogę liczyć, jeśli chodzi o grę w prototyp – ciągle dopytywał mnie kiedy gra się ukaże i jakie będzie miała zasady. Ja ciągle odpowiadałem mu że wkrótce i będzie miała dwa warianty. Skąd to pytanie? Andrzej po prostu grał w prawie wszystkie warianty domku, jedne podobały mu się mniej, inne bardziej, miał też bardzo ciekawy wkład w rozwój gry, zaproponował by gracze mogli stawiać garaż, co udało mi się zrealizować.

Czytaj dalej

Opublikowano Informacje, Projekty | Otagowano , | 1 komentarz

Jak powstawał dom (2)

dom_pl_03Lubię gry, które można opowiedzieć, w sensie mają jakąś logiczną kolejność działania. Oczywiście piszę o grach nieabstrakcyjnych ;-) Takie gry się dużo prościej tłumaczy, sama rozgrywka jest również bardziej intuicyjna. Projektując „Domek” – taki był pierwszy roboczy tytuł gry, starałem kierować się tą zasadą. Co z tego wyszło? Ot taka prosta mechanika tury:

Czytaj dalej

Opublikowano Informacje, Projekty | Otagowano , | Skomentuj

Jak powstawał dom (1)

Plansze zaawansowana i prosta - prototyp

Plansze zaawansowana i prosta – prototyp

„Popatrz Fiku, pion się chwieje…
… pion się chwieje bo na sznurku, trzeba przybić go do murku”

Od urodzenia mieszkam w bloku, nie za dużym, ale jednak bloku. W sumie od urodzenia w tym samym, z czasem mieszkanie rodziców stało się mieszkaniem moim i mojej żony (no i córek). Nie mam doświadczenia mieszkania w domu prywatnym, ale w głębi serca chciałbym w takim zamieszkać. Marzy mi się domek, gdzieś na Jurze lub w górach, w cichym zakątku. Mały domek, przed którym mógłbym wieczorem usiąść z książką w ręku i ciepłą herbatą pod ręką ;) Być może kiedyś te marzenie się spełni, należę do ludzi którzy uważają, że należy marzyć i należy marzenia realizować.

Czytaj dalej

Opublikowano Informacje, Projekty | Otagowano , | Skomentuj

Miłe zaskoczenie

Pod koniec stycznia dotarł do mnie mail:

Dzień dobry! Milo mi poinformować, że został Pan zgłoszony przez naszych Czytelników i nominowany do naszego konkursu Człowiek Roku tuWodzisław.pl 2013. To oczywiście zabawa, promująca przy okazji osoby z naszego miasta, które wybijają się swoją działalnością ponad przeciętność. Teraz Czytelnicy decydują, kto sięgnie po tytuł – w głosowaniu internetowym i smsowym. Przesyłam link z informacjami http://www.tuwodzislaw.pl/wiadomosci,czlowiek-roku-tuwodzislaw-pl-2013-rozpoczynamy-glosowanie-,wia5-3266-7615.html.

Szczerze mówiąc byłem zaskoczony. Gry planszowe nie są (ciągle) specjalnie popularne, szczególnie w mniejszych miejscowościach, a tu ktoś mnie zauważył. Konkurs już się skończył, zająłem ostatnie miejsce :), ale dla mnie wyróżnienie było już sukcesem. Dziękuję za wybór, dziękuję za głosy i gratuluję wygranym.

Opublikowano Informacje, Nagrody | Skomentuj

Boże Narodzenie

Dla osób wierzących to bardzo ważny czas, dla niewierzących to po prostu wolny czas, w trakcie którego mogą się oddać np swojej pasji. Jednym i drugim chciałbym złożyć życzenia. Pierwszym, by Bóg rodził się w Waszych sercach każdego dnia, bo to jest najważniejsze. Drugim, by w tym czasie świątecznym znaleźli również trochę czasu na zastanowienie, refleksję.

Jednym i drugim życzę również, trochę odpoczynku, może przy jakiejś grze ;-)

Opublikowano Informacje | Skomentuj

Mt Everest jako dodatek do K2

Prace nad grami często idą w innym kierunku niżby się chciało. Przykładowo Mt Everest miał wyglądać inaczej, jedna plansza miała być klasyczną jak w K2, a druga miała opowiadać o wprowadzaniu klientów na szczyt. W trakcie testów okazało się, że wariant z klientami jest za trudny i należy go uprościć. Koniec końców Mt Everest to dwa warianty wprowadzania klientów na szczyt (szczegóły powstawania gry można poznać tutaj).

Czytaj dalej

Opublikowano Informacje, Warianty | Otagowano , | 7 komentarzy

Na szczycie świata

Wczoraj dotarły do mnie paczki z Mt Everestem. Nie miałem za dużo czasu by nimi się nacieszyć (wtorki mam dość mocno zajęte), nawet nie zrobiłem zdjęć, ale zdążyłem zagrać. Grałem sam, wprawdzie w instrukcji nie ma wariantu solo, ale taki istnieje :-) Grało mi się dobrze, niestety jeden z klientów zginął w trakcie schodzenia, ale pierwsze wrażenie było bardzo dobre. Jestem zadowolony z wydania, mam nadzieję, że gracze podzielą moją opinię.

Czytaj dalej

Opublikowano Informacje | Otagowano | 5 komentarzy

Spotkanie w krzyżówce

W ubiegłym tygodniu brałem udział w spotkaniu w Krzyżówce - nowej Wodzisławskiej klubokawiarni. Spotkanie było miłe, a ku memu zaskoczeniu, wczoraj dowiedziałem się, że był tam przeprowadzony ze mną wywiad ;-) Szczegóły – tutaj.

Opublikowano Informacje | Skomentuj

Apel znajomych

Szanowni Państwo!

Nasza córka Klaudia Draga ma 16 lat. Urodziła się zdrowa. Była dzieckiem wysportowanym, towarzyskim, członkiem zespołu „Miraż” z Wodzisławia Śląskiego. Wyjeżdżała na Mistrzostwa Polski i Świata, skąd przywoziła medale. Brała udział w koncertach charytatywnych na rzecz pomocy choremu koledze, a teraz sama znalazła się w sytuacji, która wymaga pomocy.
Czytaj dalej

Opublikowano Informacje | Skomentuj

Znad Planszy – blogi o grach

To już prawie dwa miesiące, jak w sieci pojawiło się Znad Planszy. Co to jest? Już cytuję za autorami:

ZnadPlanszy.pl to kilkanaście autorskich blogów, pisanych przez znanych w branży autorów, którzy różnorodnością charakterów oraz czasami odmiennym sposobem podejścia do gier planszowych tworzą jedną wspólną, ale zarazem zróżnicowaną platformę skierowaną do wszystkich miłośników gier planszowych. Teksty, które tu się pojawią pozwolą poznać nie tylko nowe i stare gry, ale również myśli i uczucia piszących je autorów. Wspomniana wcześniej różnorodność to, naszym zdaniem, najlepszy sposób na oddanie złożonego obrazu, jakim są gry planszowe zarówno od strony samych gier, jak i graczy.

Stworzona platforma ma zachęcić nie tylko do lektury, ale również do dyskusji pomiędzy samymi czytelnikami, jak również między  autorami. Liczymy, że podobnie jak idea gier planszowych ma łączyć graczy, tak ZnadPlanszy.pl połączy osoby interesujące się grami planszowymi.

Również ja zostałem zaproszony do udziału w tym przedsięwzięciu, kilka moich wpisów już się tam pojawiło, dokładnie pod adresem: http://adamkaluza.znadplanszy.pl/

Zapraszam do czytania!

Opublikowano Informacje | 1 komentarz